79. rocznica rozstrzelania Polaków w miejscowości Bujny podczas II wojny światowej

Kategoria: Informacje   Dodano: 24 marca 2023    Wyświetleń: 213   Autor: Mariusz Staszek

uczniowie szkoły, warta honorowa pod pomnikiem,

23 marca 2023 r. społeczność szkolna klas mundurowych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach  zgromadziła się na uroczystości upamiętniającej 79. rocznicę rozstrzelania Polaków podczas II wojny światowej.

Wśród krwawych kart historii, egzekucja ta była jedną z wielu dokonanych kar w 1944 roku przez niemieckich najeźdźców na Polakach. Jednak jest ona jedyną karą dokonywaną na terenie Bujen. Na podstawie zachowanych szczątków i materiałów można przedstawić jej przebieg.

W egzekucji dwudziestu Polaków, w czwartek 23 marca 1944 roku w majątku Bujny, brali bezpośrednio udział członkowie piotrkowskiego Schutzpolizei.

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą złożyli między innymi: Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego Dariusz Magacz, Dyrektor Zespołu Szkół CKZ w Bujnach Mirosława Kaczmarek – Michalak, Dyrektor SP w Bujnach, Bogumiła Bajerowska a także przedstawiciel OSP w Bujnach.

mieszkańcy składają kwiaty, pomnik upmiętniający śmierć mieszkańców Bujen

przemowa Wicestarosty Powiatu Piotrkowskiego Dariusza Magacza, w tle pomnik poległych mieszkańców