DPS w Łochyńsku zasilane przez słońce

Kategoria: Projekty ze środków zewnętrznych   Dodano: 18 listopada 2020    Wyświetleń: 692   Autor: Aneta Stępień

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Łochyńsku nie od dziś stawia na ekologiczne rozwiązania. Na terenie ośrodka, który od lat opiekuje się osobami z zaburzeniami psychicznymi, wykonano niedawno instalację fotowoltaiczną.

Dzięki niej placówka będzie miała możliwość znacząco obniżyć koszty zakupu energii elektrycznej i poprawy środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Instalacja o mocy do 50 kW pozwoli na bezpośrednie zużycie 30%  wyprodukowanej energii. Pozostała część zostanie wysłana do sieci z możliwością odbioru nadwyżki w ciągu roku dzięki zastosowaniu licznika dwukierunkowego.

Realizacja zadania związana jest ze znacznym wzrostem cen energii elektrycznej oraz tendencją wzrostową w kolejnych latach (polityka Unii Europejskiej).

Przypomnijmy, że w 2009 roku na budynkach Domu Pomocy Społecznej w Łochyńsku zamontowano po 7 sztuk kolektorów słonecznych, dzięki czemu mieszkańcy ośrodka mają przez cały rok ciepłą wodę.

Wartość ogólna zadania  - 274 233,74 zł

Wartość uzyskanego dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Łodzi wynosi:

- w formie częściowego umorzenia pożyczki - 152 457,00 zł,

- dotacji - 48 307,00 zł,

- wkładu własnego Powiatu Piotrkowskiego - 73 469,74 zł

Zakres zadania obejmował:

- instalację ogniw fotowoltaicznych

- przebudowę rozdzielnicy głównej,

- prace uruchomieniowe i odbiorcze

Więcej na stronie: www.zainwestujwekologie.plwww.wfosigw.lodz.pl