Grand Prix dla KGW Romanówka

Kategoria: Kultura   Dodano: 19 lutego 2021    Wyświetleń: 1073   Autor: Aneta Stępień

11 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów: skierniewickiego, rawskiego, piotrkowskiego, opoczyńskiego i tomaszowskiego rywalizowało o miano najlepszego w IV Regionalnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.

Zgłoszone koła rywalizowały w 5 konkurencjach: kulinarnej, modowej, edukacyjnej i artystycznej, a także w konkursie dotyczącym bezpieczeństwa na wsi. Niestety, tegoroczna formuła konkursu musiała odbyć się on-line. Poszczególne konkurencje były przygotowywane przez koła i nagrywane, przez pracowników Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, w ich siedzibach. Materiały te były publikowane w internecie na stronie placówki i na profilu facebook’owym.

- Tegoroczna odsłona turnieju była inna, wyjątkowa i miejmy nadzieję, niepowtarzalna. Pandemia uniemożliwiła nam realizację jego najważniejszych założeń w kontakcie bezpośrednim – bycia razem czy zaproszenia publiczności. Należy jednak wspomnieć, i muszę się tym z Państwem podzielić, że choć turniej zorganizowany był on-line, wyniki jego oglądalności przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Materiały z turnieju, publikowane w internecie uzyskały ponad 200 tys. odsłon! Takiego wyniku nikt się nie spodziewał – mówiła Dorota Ignasiak, dyrektor placówki. – Dodatkowo nasza internetowa publiczność miała wpływ aż w 50% na wynik rywalizacji. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy organizacji turnieju, kołom gospodyń, które wzięły udział w rywalizacji i naszym partnerom, bez których to przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć.

Grand Prix turnieju zdobyło koło Romanówka-Stefanówka z gminy Rozprza w powiecie piotrkowskim, w kategorii kulinarnej zwyciężyło KGW z Grabic w gminie Cielądz w powiecie rawskim, w edukacyjnej KGW Baby z gminy Moszczenica w powiecie piotrkowskim, modowej KGW Krosnowa z gminy Słupia w powiecie skierniewickim, a w artystycznej KGM Tomaszów Maz. w powiecie tomaszowskim. W teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi bezkonkurencyjne okazały się członkinie KGW Tresta z powiatu tomaszowskiego.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się nagrodzić laureatów turnieju, choć nie w takiej oprawie, na jaką zasługuje to wydarzenie, które jest dla Powiatowego Centrum Animacji Społecznej imprezą priorytetową, mającą na celu integrację ludzi kultury, wkładających ogrom pracy w kultywowanie i przekazywanie tradycji ludowych. Była to już 4 odsłona wydarzenia i choć inna, bo w czasie pandemii, to cieszy fakt, że z roku na rok impreza przyciąga coraz więcej kół. Mam nadzieję, że idea, która przyświeca wydarzeniu, pozwoli uzyskać mu już niedługo rangę imprezy na szczeblu wojewódzkim – mówiła Agnieszka Wieczorek, koordynatorka turnieju.

Ponadto, w każdej edycji, przyznawana jest dodatkowa nagroda „Fair Play”, którą koła przekazują niejako wewnętrznie, miedzy sobą. Jej ubiegłoroczne laureatki, członkinie KGW Czerniewice przyznały ją w tym roku KGW Poświętne, przekazując im symbolicznie białego królika.

Wydarzeniem towarzyszącym Turniejowi była wystawa zdjęć z „Folk Fashion Show czyli wielkiej draki wokół wełniaka”, której pomysłodawczynią była Joanna Seliga, a realizatorami Gmina Lubochnia i Stowarzyszenie Step by Step.