Władze samorządowe apelują - bądźmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i najbliższych

Kategoria: Informacje   Dodano: 12 marca 2020    Wyświetleń: 927   Autor: Aneta Stępień

Szanowni Państwo,
Zarówno w mieście, jak i w powiecie piotrkowskim, nie ma na chwilę obecną podejrzenia, ani zakażenia koronawirusem.

Zachowajmy spokój, jednocześnie pamiętając o tym, że sytuacja jest poważna.
Pamiętajmy o tym, że stan naszego zdrowia oraz naszych najbliższych zależy od rozsądnego i odpowiedzialnego zachowania. Najbliższy trudny czas, to czas właściwych i odpowiedzialnych wyborów zachowań prozdrowotnych, o to proszę Mieszkańców Ziemi Piotrkowskiej.

O taką postawę apelowaliśmy dzisiaj w Starostwie Powiatowym wraz z Panem Prezydentem Krzysztofem Chojniakiem. Apeluję szczególnie do uczniów, aby w czasie przerwy w zajęciach edukacyjnych pozostawali w domu. To nie jest czas ferii czy wakacji, to nie jest czas spotkań towarzyskich. Stosujmy się do wskazań służb i inspekcji, a wszelkie niepokojące sytuacje, jeśli wystąpią, kierujmy drogą telefoniczną do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim.

Piotr Wojtysiak
Starosta Powiatu Piotrkowskiego

Sytuacja epidemiologiczna, w związku z kolejnymi przypadkami zakażonych koronawirusem w Polsce, jest dynamiczna. Ministerstwo Zdrowia podaje, niemal co godzinę, rosnącą i potwierdzoną badaniami, liczbę chorujących. Na ten moment w powiecie piotrkowskim, jak i w samym Piotrkowie, nie odnotowano jeszcze żadnego takiego przypadku.

Apelujemy do mieszkańców o zachowanie spokoju, zdrowego rozsądku i troskę o najsłabszych.

Zadbajmy przede wszystkim o osoby najbardziej narażone, czyli o najstarszych mieszkańców, by ograniczyć możliwość ich zarażenia się. W codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych, osoby starsze powinni wesprzeć ich bliscy czy sąsiedzi.

Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej od dziś (12 marca) do 25 marca zawieszone są w szkołach zajęcia lekcyjne. Zamknięcie szkół jest działaniem prewencyjnym, mającym na celu ograniczenie zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa poprzez niekontrolowany przepływ ludzi.

Liczymy na roztropność młodych ludzi, zwłaszcza tych dojeżdżających do szkół w Piotrkowie, aby w ten dodatkowy czas wolny, pozostawali w domach i nie narażali się niepotrzebnie na zarażenie, unikając miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi jak np. komunikacja publiczna czy centra handlowe.

Starostwo Powiatowe w Piotrkowie pracuje jak dotychczas, jednakże ze względu na państwa bezpieczeństwo prosimy o ograniczenie wizyt w powiatowym urzędzie wyłącznie do spraw, które tego wymagają w związku z ich terminowością.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce i absencją urzędników Wydziału Komunikacji z uwagi na zamknięcie szkół i sprawowanie opieki nad dziećmi, od 16 marca do odwołania nie będzie możliwości internetowego umawiania się na wizytę do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. Zawieszenie usługi jest podyktowane troską o bezpieczeństwo zdrowotne klientów i pracowników urzędu, a także ma związek z koniecznością zmniejszenia liczby interesantów i ryzyka potencjalnego zakażenia wirusem. Do odwołania tej wyjątkowej sytuacji nie będą stosowane i naliczane kary finansowe za niedopilnowanie obowiązku rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni. Każdy przypadek  niedopilnowania terminu od momentu publikacji niniejszego komunikatu będzie w przyszłości rozpatrywany indywidualnie.

Ponadto w każdym budynku wprowadzamy, tuż przy wejściu, miejsce, gdzie klienci będą musieli poddać się dezynfekcji rąk płynem odkażającym. Zalecenia, co do częstszego mycia rąk, poleciliśmy także naszym pracownikom.

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem powiatowa kwalifikacja wojskowa, która miała rozpocząć się 16 marca i potrwać do 10 kwietnia 2020 roku,  zostaje wstrzymana do odwołania.

Zdecydowaliśmy o odwołaniu wszelkich imprez kulturalnych, sportowych w regionie i zamknięciu instytucji kultury i sportu. O to samo, czyli rezygnację z organizacji imprez, apelujemy do pozostałych organizatorów podobnych wydarzeń.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy mogące świadczyć o zakażeniu Koronawirusem prosimy nie udawać się do zakładów podstawowej opieki medycznej, ale najpierw telefonicznie skontaktować się z Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Piotrkowie:

tel. do godz. 15.00         44 649 50 63, 44 647 64 98 i 44 647 62 80 wew. 43

i po godz. 15.00              telefon alarmowy 661 616 805

Specjaliści przez telefon dokonają wywiadu epidemiologicznego i poinstruują o dalszych działaniach.

Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Przypominamy o zasadach higieny, które powinny obniżyć zagrożenie zakażenia koronawirusem:

• dbajmy o zdrowie
  • myjmy ręce
  • unikajmy osób, które są zakażone
  • zachowajmy fizyczny dystans do osób, które mają dolegliwości grypowe - co najmniej 1 metr
  • zwracajmy uwagę szczególnie na: suchy kaszel, duszności, dolegliwości grypowe
  • w razie podejrzenia choroby nie kierujmy się do jednostek opieki zdrowotnej, ale nawiążmy kontakt z sanepidem
  • osoby chore nie powinny korzystać z komunikacji miejskiej

Apelujemy o właściwe, zdroworozsądkowe podejście do sytuacji, bowiem nie ma potrzeby robienia zapasów i wykupywania w nadmiarze żywności czy leków. Rząd zapewnia, że nie będzie zamykał sklepów wielkopowierzchniowych.

Zachęcamy do bieżącego śledzenia komunikatów podawanych w mediach i bezwzględnego stosowania się do zamieszczanych na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego aktualnych komunikatów wraz z zaleceniami.