Uchwalono budżet na 2022 rok dla Powiatu Piotrkowskiego

Kategoria: Informacje   Dodano: 21 grudnia 2021    Wyświetleń: 822   Autor: Aneta Stępień

Zarząd Powiatu podczas sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego

74 376 862,24 zł. po stronie dochodów i 74 800 534,28 zł. po stronie wydatków - tak przedstawia się budżet Powiatu Piotrkowskiego na 2022 rok.

- Jest to budżet elastyczny, bo przygotowany na wprowadzenie wielu nowych inwestycji i pozyskanie dodatkowych środków na ich realizację - podkreślił Starosta Powiatu Piotr Wojtysiak. - Opracowaliśmy go tak, aby był bezpieczny dla powiatu z perspektywy zmian w planie dochodów budżetu państwa. Chodzi tu o zapowiadaną reformę podatkową. Chcieliśmy, wspólnie ze służbami Pana Skarbnika, tak zaprojektować ten budżet, aby był on realny, a jednocześnie prorozwojowy, z możliwością wprowadzenia dodatkowych środków - jeśli uda się je pozyskać - i zabezpieczenia ewentualnego udziału własnego powiatu. Choć ten nowy budżet jest podobny do wyjściowego budżetu na 2021 rok, to jednak zaplanowaliśmy o 42% wyższą kwotę na przyszłoroczne inwestycje.

Zadania inwestycyjne, które zostały wprowadzone do budżetu na 2022 rok to m.in.:

1. Budowa Powiatowego Centrum Przesiadkowego Piotrków Trybunalski i Inkubatora Przetwórstwa Owocowo - Warzywnego i Wyrobów Cukierniczych oraz Wypieków Pieczywa Ziemi Piotrkowskiej w Czarnocinie.

2. Kontynuacja procesu przebudowy dróg powiatowych oraz budowy ciągów pieszo - rowerowych na terenie całego powiatu m.in.:

- przebudowa drogi powiatowej Studzianki - Golesze w partnerstwie z Gminą Wolbórz

- przebudowa drogi powiatowej Tuszyn - Czarnocin w partnerstwie z Gminą Czarnocin

- przebudowa drogi powiatowej Sulejów - Niewierszyn w partnerstwie z Gminą Aleksandrów

- przebudowa III etapu drogi powiatowej Piotrków - Jeżów

- przebudowa drogi powiatowej Siomki - Glina w partnerstwie z Gminą Wola Krzysztoporska

- przebudowa drogi powiatowej i obiektów mostowych przy ul. Przedborskiej w Gorzkowicach w partnerstwie z Gminą Gorzkowice

- przebudowa ul. Jagiełły i ul. Klasztornej w Sulejowie.

3. Wydatki m.in. na projekty edukacyjne, wsparcie przedsiębiorczości, czy projekty typowo społeczne.

Za przyjęciem uchwały głosowało 20 radnych Rady Powiatu: 17 osób było za, 3 radnych wstrzymało się od głosu.

Rada Powiatu Piotrkowskiego przyjęła także dwa strategiczne dokumenty: Strategię Rozwoju Powiatu Piotrkowskiego na lata 2021-2030, której integralną częścią jest Powiatowa Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021-2030.

Ostatnią w tym roku sesję Rady Powiatu zakończyła zbiórka pieniędzy wśród uczestników posiedzenia na rzecz małej Ani, zainicjowana przez Przewodniczącego Rady Bernarda Matyszewskiego. Środki te przeznaczone zostaną na  zakup potrzebnych rzeczy dla osieroconej dziewczynki, którą znaleziono kilka dni temu w piotrkowskim Oknie Życia. Noworodek, którego stan lekarze określają jako dobry, znajduje się pod opieką oddziału neonatologicznego Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. Wcześniej członkowie Zarządu Powiatu przekazali na ręce dyrekcji szpitala wyprawkę dla dziewczynki. Do zbiórki dołączyli się także pracownicy Starostwa Powiatowego w Piotrkowie.