Smakiem Powiatu Piotrkowskiego została baranina z czosnkiem i cebulką

Kategoria: Informacje   Dodano: 15 listopada 2021    Wyświetleń: 1281   Autor: Aneta Stępień

Koło Gospodyń Wiejskich w Ogrodzonej gm. Łęki Szlacheckie wywalczyło GRAND PRIX w Konkursie "Smaki Powiatu Piotrkowskiego". Do organizacji II edycji kulinarnej rywalizacji włączyło się Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim, które wspólnie z Prezesem Fundacją Iglo z Uszczyna Czesławem Maszczykiem, podjęło się odnalezienia najbardziej smakowitych, rodzimych potraw przygotowanych przez Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Ziemi Piotrkowskiej.

Gospodarzem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Łękach Szlacheckich. Po przygotowaniu ekspozycji, zgłoszonych do Konkursu przekąsek, dań i deserów, Komisja Konkursowa w składzie: Prezes Zarządu Radio Pasmo Piotrków sp. z o.o. Tomasz Stachaczyk, Prezes Stowarzyszenia Dolina Pilicy Bronisław Helman, Agnieszka Rusiecka przedstawicielka Stowarzyszenia Dolina Pilicy oraz Magdalena Poulain i Krzysztof Smug z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, pod przewodnictwem inicjatora konkursu Czesława Maszczyka, dokonała oceny 14 prezentacji.

Za najlepszą uznano baraninę pieczoną z cebulką i z czosnkiem, przyznając Grand Prix KGW Ogrodzona z Gminy Łęki Szlacheckie,

I miejsce przyznano świeżonce, chlebowi pszenno - żytniemu, seromakowcowi przygotowanemu przez KGW w Korytnicy z Gminy Sulejów,

II miejsce zajęło KGW Ręczno za prażuchy palone z psiochą,

a na miejscu III uplasowało KGW Wolbórz za zupę dyniową z zacierkami.

Wyróżniono:

zupę chrzanową - KGW Golesze Duże z Gminy Wolbórz,

kapuśniak z prażuchami KGW „Koniczynka” z Nowej Wsi z Gminy Sulejów

oraz kapuściany żurek, łazanki z mąki orkiszowej z sosem grzybowym, prazoki - dziady z kapustą kwaszoną, kapustę z grochem biały jaś, dżem tęczowo - arbuzowy autorstwa KGW Kolonia Stara z Gminy Aleksandrów.

Dla laureatów i zwycięzcy przygotowano nagrody i bony, które wręczyli Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak, Wójt Gminy Łęki Szlacheckie Piotr Łączny i Czesław Maszczyk Prezes Fundacji Iglo. Dla wszystkich uczestników Konkursu, którymi - oprócz laureatów - byli : KGW "Sami Swoi" z Mierzyna Gmina Rozprza, Stowarzyszenie Krośnianki Gmina Gorzkowice, KGW Lubiaszów i KGW Lubiatów z Gminy Wolbórz, KGW w Sobakówku Gmina Gorzkowice, KGW w Jaksonku Gmina Aleksandrów, KGW Tomawa Gmina Łęki Szlacheckie, Gminny Związek KGW z Moszczenicy, KGW Glina z Gminy Wola Krzysztoporska przygotowano bon i upominek.

Gratulacje za przygotowanie kulinarnej uczty złożyli uczestnikom Elżbieta Ościk Członek Zarządu Powiatu Piotrkowskiego, Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros wraz z Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniewem Klewinem, Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski, Wójt Gminy Gorzkowice Alojzy Włodarczyk, Wójt Gminy Ręczno Piotr Łysoń, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Pielużek, Radni Powiatowi Grażyna Lasek, Katarzyna Miśkiewicz, Anna Pietraszko, Krzysztof Mroczkowski, Krzysztof Rawicki.