Rada Powiatu przyjęła nowy Program Naprawczy dla szpitala

Kategoria: Informacje   Dodano: 28 lutego 2020    Wyświetleń: 948   Autor: Aneta Stępień

Zwiększenie liczby zabiegów onkologicznych na oddziale ginekologicznym, także z wykorzystaniem laparoskopu, rozszerzenie oferty diagnostycznej o choroby piersi, a także uruchomienie oddziału rehabilitacji dziecięcej zakłada nowy Program Naprawczy przygotowany przez dyrekcję Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. "Zielone światło" na wdrożenie Programu daje PCMD Rada Powiatu Piotrkowskiego, która na ostatniej sesji przyjęła propozycję nowych rozwiązań dla powiatowej opieki medycznej.

Program ma na celu m.in. rozwijanie obecnego profilu działalności placówki, który adekwatnie do nazwy szpitala skupia się na skoordynowanej opiece nad kobietą, kobietą w ciąży i dzieckiem. Zdaniem dyrektora prof. Piotra Woźniaka pozwoli także ustabilizować sytuację finansową szpitala.

- Taki mieliśmy cel przyjmując wcześniejsze programy naprawcze, których wdrożenie się powiodło - przypomniał starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak. - Niestety w między czasie pojawiły się nowe uwarunkowania tworzone przez Ministerstwo Zdrowia czy Narodowy Fundusz Zdrowia, poprzez które sytuacja finansowa większości szpitali w Polsce uległa znaczącemu pogorszeniu. Jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany systemowe w służbie zdrowia, to mam obawy co do tego, że ten Program, mimo, że jest dobrym krokiem dyrekcji PCMD w kierunku rozwoju placówki, przyniesie oczekiwany efekt. Niedoszacowane kontrakty przez NFZ, wzrastające koszty pracy, m.in. w zakresie norm zatrudnienia i wynagrodzeń pracowników, nie znajdują jak dotąd pokrycia w dochodach szpitali, które wypłaca NFZ - zaznaczył starosta.

W większości Rada Powiatu dostrzegła w Programie Naprawczym szanse na utrzymanie i wzbogacenie świadczeń medycznych dla pacjentów PCMD. Pięciu radnych wstrzymało się od głosu.