Propozycja Zarządu Województwa Łódzkiego w sprawie powiatowego szpitala

Kategoria: Informacje   Dodano: 31 sierpnia 2022    Wyświetleń: 506   Autor: Aneta Stępień

Starosta Powiatu Piotr Wojtysiak odpowiada na pytania dziennikarzy przed budynkiem Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim

Od dziennikarzy zaproszonych na konferencję prasową przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak dowiedział się jaką ofertę Zarząd Województwa Łódzkiego ma dla samorządu Powiatu Piotrkowskiego w związku z Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim.


Starosta nie ukrywał, że czekał na odpowiedź ze strony samorządu województwa, o której usłyszał od przedstawicieli mediów.

Urząd Marszałkowski proponuje połączenie szpitali pod warunkiem spłaty zadłużenia PCMD przez samorząd powiatowy, użyczenia pomieszczeń i sprzętu oraz, że zamierza zatrudnić potrzebny personel w związku z kontynuowaniem świadczeń, dotychczas realizowanych na oddziałach: pediatrycznym, noworodkowym i położniczo-ginekologicznym.

- To jest dobry początek do tego, aby rozpocząć rozmowy, które mam nadzieję doprowadzą do zapewnienia mieszkańcom Powiatu, miasta Piotrkowa Trybunalskiego i powiatów ościennych pomocy medycznej na niezmienionym poziomie - przyznał Starosta Wojtysiak. 

Starosta zapytany o zadłużenie placówki przyznał, że szpital co miesiąc od 2019 roku zadłuża się na 1 mln złotych (łącznie to już ponad 36 mln złotych), a od lipca tego roku kwota ta - w związku z ustawowymi podwyżkami dla pracowników medycznych - wzrosła do 1,2 mln złotych. Powodem rosnącego długu jest nieadekwatna wycena świadczeń medycznych przez NFZ, w odniesieniu do ponoszonych realnych kosztów. Składają się na nie m.in. regulacje wynagrodzeń pracowniczych czy wzrost cen za ogrzewanie i prąd.
 
- Przykładem jest chociażby poród, którego koszt w PCMD - podobnie jak w większości szpitali powiatowych w kraju - wynosi średnio 4 400,00 złotych - wskazuje Starosta. - Tymczasem NFZ wypłaca od 1 950 złotych do 3 370,00 za cesarskie cięcie. Pozostałą kwotę od 1 000,00 zł. do 2 500,00 zł. finansuje już od trzech i pół roku samorząd Powiatu Piotrkowskiego z kredytu.
Połączenie dwóch piotrkowskich szpitali w ocenie samorządu powiatowego jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem, do którego będzie dążył w możliwie jak najkrótszym czasie, czyli do końca tego roku.
 
Przedstawiciele Samorządu Województwa podczas konferencji prasowej przed budynkiem Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Tryb.

Podobne artykuły