Piotrkowski oddział dziecięcy w PCMD na wysokich obrotach

Kategoria: Informacje   Dodano: 15 grudnia 2021    Wyświetleń: 400   Autor: Aneta Stępień

Odkąd w połowie sierpnia Dyrekcja Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie, przy zaangażowaniu dr Jarosława Cieleckiego i kadry medycznej, wznowiła przyjmowanie pacjentów, oddział dziecięcy jest w pełni obłożony.

Powodem tego jest m.in. wirus RSV powodujący groźne dla zdrowia dzieci choroby układu oddechowego. Ponadto, sporą grupę pacjentów stanowią ci ze schorzeniami pokarmowymi, a także zdarzają się coraz częstsze przypadki dzieci z powikłaniami po przebytej bezobjawowo chorobie COVID-19. Od sierpnia na oddział przyjęto już nad 350 dzieci (od początku tego roku ponad 1000). Dr Cielecki szef piotrkowskiego oddziału zdecydowanie podkreśla, że gdyby w Piotrkowie nie było oddziału dla dzieci, ich leczeniem musiałyby się zająć odległe placówki w Tomaszowie, Radomsku, Bełchatowie, Opocznie i w Łodzi.

- Mimo, że nasz oddział liczy 20 łóżek to w związku ze wzmożoną zachorowalnością dzieci w okresie jesienno-zimowym, zdarzały się sytuacje, że musieliśmy odsyłać pacjentów do innych szpitali w regionie – przyznaje Kierownik Cielecki. – Mamy permanentnie 100 procentowe obłożenie i są to ciężkie przebiegi zapaleń płuc, oskrzeli, górnych i dolnych dróg oddechowych. W drugiej kolejności są to zakażenia przewodu pokarmowego, wirusami rota i adenowirusami, jak również zakażenia bakteryjne. Z uwagi na to, że posiadamy dwie izolatki na oddziale, mamy możliwość hospitalizacji tych dzieci. W wielu przypadkach pacjenci trafiają na naszą dziecięcą izbę przyjęć już w stanie częściowego odwodnienia, gdzie konieczne jest natychmiastowe podanie płynów dożylnych. Ponadto, coraz częściej leczymy dzieci, u których w badaniach potwierdzamy obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi. Świadczy to o tym, że dzieci przebyły chorobę COVID-19 i niestety stwierdzamy u nich późne powikłania w postaci ciężkich objawów infekcji dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i narządów wewnętrznych np. zapalenia wątroby czy zapalenia dróg moczowych.

Przed następstwem przebytej choroby COVID-19 rodzice mogą chronić swoje dzieci podejmując decyzję o zaszczepieniu pociechy. WHO potwierdziło, że szczepionki dla dzieci od 5 roku życia są bezpieczne i zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19.

- Uważam, że jak najbardziej należy szczepić dzieci, aby uchronić je przed tą nieprzewidywalną w swoim przebiegu chorobą, a zwłaszcza groźnymi powikłaniami – apeluje dr Cielecki. – Zdaję sobie sprawę z tego, że żadna szczepionka nie chroni przed zachorowaniem w 100 procentach, ale zdecydowanie łagodzi a nawet niweluje objawy i skutki choroby.

Wszystkie dzieci oraz ich rodzice, którzy zostają z dziećmi w oddziale, w czasie przyjęcia mają wykonywane testy na COVID-19. W przypadku dodatniego wyniku dziecka jest ono transportowane do dziecięcego oddziału covidowego w Łodzi. Dr Cielecki potwierdza także, że wszyscy lekarze oraz średni personel medyczny są zaszczepieni przeciw COVID-19, a na oddziale stosuje się reżim sanitarny, jaki obowiązuje w placówkach szpitalnych. Dodatkowo na oddziałach PCMD w związku z pandemią wstrzymano odwiedziny pacjentów. Jeśli rodzic pozostaje z dzieckiem na oddziale dziecięcym, może opuścić placówkę dopiero przy wypisie dziecka ze szpitala.

Leczeniem małych pacjentów zajmuje się w chwili obecnej 10 specjalistów pediatrów oraz trzech specjalistów z zakresu okulistyki dziecięcej, neurologii dziecięcej i laryngologii dziecięcej.

Na drugim z oddziałów Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie, położniczo-ginekologicznym, urodziło się w tym roku 730 dzieci. Placówka wznowiła porody rodzinne, jednak od początku pandemii koronawirusa zawieszono odwiedziny pacjentek. Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie ma także II stopień referencyjności wprowadzony na oddziale neonatologicznym, co oznacza, bardzo dobrą opiekę dla pacjentek i ich dzieci, które przedwcześnie przychodzą na świat. Dla wcześniaków i dzieci z powikłaniami okołoporodowymi prowadzona jest także Poradnia Patologii Noworodka, w której neonatolodzy aktualnie czuwają nad zdrowiem ponad 500 maluszków od narodzin do 3 roku życia.