Modlitwą i dobrym słowem podziękowano rolnikom na Dożynkach w Czarnocinie

Kategoria: Informacje   Dodano: 06 września 2021    Wyświetleń: 968   Autor: Aneta Stępień

Starostowie Dożynek Justyna Pielesiek i Jarosław Wójcik z Tychowa

Tegoroczne Dożynki Parafialno-Powiatowo-Gminne Ziemi Piotrkowskiej zorganizowano w Czarnocinie. Bochny chleba i wieńce dożynkowe poświęcił podczas Nabożeństwa Dziękczynnego za plon w Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnocinie proboszcz Bogdan Jeleń.

Gospodarzami Święta Plonów byli Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak, Wójt Gminy Czarnocin Roman Miksa i Janusz Terka Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, którym to Starostowie Dożynek Justyna Pielesiek i Jarosław Wójcik z Sołectwa Tychów ofiarowali chleb, upieczony z tegorocznej mąki. Samorządowcom Powiatu Piotrkowskiego Staroście Powiatu, Przewodniczącemu Rady Powiatu Bernardowi Matyszewskiemu oraz Wicestaroście Powiatu Dariuszowi Magaczowi wieniec przygotowali i wręczyli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czarnocinie. Kolejne wieńce przekazano Księdzu Proboszczowi od Sołectwa Rzepki, Wójtowi Romanowi Miksie od Sołectwa Tychów i Przewodniczącemu Januszowi Terce od Koła Gospodyń Wiejskich z Grabinej Woli.

W przemówieniach nie zabrakło podziękowań rolnikom za ich całoroczną pracę, dzięki której możemy spożywać smaczne produkty mleczne i wytwarzane ze zbóż, mięso, warzywa i owoce, ale także za kultywowanie ludowych tradycji. Wspomniano również o obecnej, bardzo trudnej sytuacji producentów trzody chlewnej, którzy odczuwają restrykcje z powodu zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń. Liczą oni bowiem na konkretne działania ze strony Rządu, a nie tylko obietnice.

Po uroczystościach religijnych, w przepięknym korowodzie, uczestnicy Dożynek przeszli na plac parafialny, gdzie Zespół Ludowa Biesiada oraz Dziecięcy Zespół Koraliki z Czarnocina przygotowali widowisko "Od ziarenka do bochenka", wyreżyserowany przez Milenę Dzięcielewską. Rozstrzygnięto także Powiatowy Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.

I miejsce zajęła Ochotnicza Straż Pożarna w Tychowie - nagroda 900 złotych,

II miejsce przypadło KGW z Grabinej Woli - nagroda 800 złotych,

III miejsce - Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czarnocinie - nagroda 700 złotych.

Zdaniem internautów, którzy zagłosowali na funpage Powiatu Piotrkowskiego, najpiękniejszy wieniec wykonało Sołectwo Dobreniczki.

A oto pozostali uczestnicy, którym podziękowano za udział w Powiatowym Konkursie:

🌾Koło Gospodyń Wiejskich z Barkowic
🌾Sołectwo Biała
🌾Stowarzyszenie Krośnianki
🌾Koło Gospodyń Wiejskich z Lubiaszowa
🌾Sołectwo Rzepki
🌾Sołectwo Uszczyn
🌾Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkoszewic
🌾Koło Gospodyń Wiejskich z Żywocina
🌾Sołectwo Podstole
Dożynki w Czarnocinie zakończył wspólny poczęstunek dla zaproszonych gości i mieszkańców Gminy.