Łęki Szlacheckie: Ach co to były za dożynki...

Kategoria: Informacje   Dodano: 29 sierpnia 2022    Wyświetleń: 1934   Autor: Aneta Stępień

Starostowie Dożynkowi Małgorzata Woźnica i Janusz Terka wraz ze Starostą Powiatu Piotrem Wojtysiakiem, Przewodniczącym Rady Powiatu Bernardem Matyszewskim oraz Wójtem Gminy Łęki Szlacheckie Piotrem Łącznym

Dożynki Powiatowe w Łękach Szlacheckich za nami. Tegoroczni Starostowie Dożynkowi: Małgorzata Woźnica z Paskrzyna i Janusz Terka z Trzepnicy, wręczyli chleb upieczony z mąki z ostatnich zbiorów gospodarzom – Staroście Powiatu Piotrkowskiego Piotrowi Wojtysiakowi oraz Wójtowi Gminy Łęki Szlacheckie Piotrowi Łącznemu.

Ceremoniał poprzedziło nabożeństwo dziękczynne w Parafii Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Łękach Szlacheckich, skąd w barwnym korowodzie mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście przeszli na plac dożynkowy. Korowód poprowadziła Gminna Orkiestra Dęta Gorzkowice, za nią podążały poczty sztandarowe jednostek OSP z Siucic, Grabinej Woli, Sobakówka, Kamocina, Rękoraja, Ręczna, Mierzyna, Barkowic, Krzyżanowa i Proszenia, Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, Kół Łowieckich Puchacz, Tur, Odyniec i Dzik, Rejonowych Kół Pszczelarzy z  Moszczenicy, Piotrkowa Trybunalskiego, Ręczna, Kocierzów, Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także szkół powiatowych z Bujen, Czarnocina i Wolborza. Następnie liczne delegacje wieńcowe: KGW Szczukocice, KGW „KOGIEL MOGIEL” w Rajsku Małym, KGW Cekanów, KGW Barkowice, Sołectwo Dobreniczki, KGW Wilkoszewice, KGW Komorniki, KGW w Glinie, Sołectwo Janówka, Sołectwo Biała, KGW w Woli Kutowej, Gminne Centrum Kultury w Aleksandrowie, Sołectwo Bęczkowice, KGW w Grabinej Woli, KGW w Lubieniu, KGW w Parzniewicach, KGW w Blizinie i KGW Gajkowice. Uczestników dożynek Starosta Powiatu wraz Wójtem i Starostami Dożynkowymi poczęstowali pokrojonym chlebem. I w tym momencie zaczęło mocno padać.

Pomimo ulewy organizatorzy nie przerwali Dożynek, a gości przyjęto w namiotach, szczególnie tych promujących gminy i instytucje współpracujące z Powiatem Piotrkowskim na rzecz rolników. A wśród nich: KGW z Paskrzyna gmina Ręczno, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Gminy Rozprza KGW Mierzyn „Sami Swoi”, KGW w Pomykowie gmina Moszczenica, KGW Glina gmina Wola Krzysztoporska, KGW Przygłów i Sołectwo Biała gmina Sulejów, KGW w Sobakówku, KGW Kolonia Stara „Sami Swoi” gmina Aleksandrów, KGW „Żarnowianki” gmina Wolbórz, KGW w Woli Kutowej gmina Czarnocin, KGW Ogrodzona i KGW Trzepnica gmina Łęki Szlacheckie, Dom Pomocy Społecznej w Łochyńsku, Biuro Powiatowe ARMiR w Piotrkowie Tryb., Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim, Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, KRUS, Stowarzyszanie Ziemi Łazowskiej, UJK filia w Piotrkowie Wydział Pielęgniarstwa, Powiatowa Rada Seniorów, Żłobek i Przedszkole „Chatka Puchatka” oraz Klub Miłośników Motocykli WSK.

Część artystyczną, po 1,5 godzinnej przerwie, rozpoczął występ Sygnalistów Myśliwskich Rabiec z Piotrkowa Trybunalskiego. Następnie zaprezentowali się: Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej „Piotrkowianie”, dzieci i młodzież z Przedszkola Chatka Puchatka i szkół podstawowych w Łękach Szlacheckich i w Trzepnicy, Kasztelania Swing Band z Rozprzy, Kapela spod Dębu, Marcin Snokowski.

Wójt Gminy wspólnie z Przewodniczącą Rady Gminy Agnieszką Łysoń przyznali także Honorowe Obywatelstwo Gminy Łęki Szlacheckiego Pawłowi Olejniczakowi Wójtowi Gminy Gomunice. Starosta wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Bernardem Matyszewskim wręczyli Złote Medale obecnym na Dożynkach – mimo deszczowej aury – Jackowi Ostrowskiemu właścicielowi Stada Ogierów w Bogusławicach i Staroście Dożynek Januszowi Terce Przewodniczącemu Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Rozstrzygnięto także Powiatowy Konkurs Wieńców Dożynkowych.

I miejsce – KGW w Gajkowicach

II miejsce – Sołectwo Dobreniczki

III miejsce – Sołectwo Biała

W głosowaniu na profilu FB/PowiatPiotrkowski największą liczbę 1729 reakcji otrzymał wieniec przygotowany przez KGW Cekanów.

Na finał wystąpił Zespół ANDRE, przy którym bawiły się prawdziwe tłumy. Dożynki Powiatowe w Łękach Szlacheckich zakończył koncert Zespołu Red Dance.

Wielka szkoda, że z powodu złej pogody nie mogliśmy zachwycić się talentami Zespołu Pieśni i Tańca Gorzkowice, Ludowej Biesiady z Czarnocina oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Rajczańska”.

Na ogromne podziękowania zasługują Starostowie Dożynkowi Małgorzata Woźnica i Janusz Terka, pracownicy Urzędu Gminy w Łękach Szlacheckich i Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Tryb., druhowie z gminnych jednostek OSP, a nade wszystko ekipa nagłośnieniowa Adama Cebuli, która w tak ekstremalnych warunkach stanęła na wysokości zadania.