Kwarantanna - najskuteczniejsza na koronawirusa

Kategoria: Informacje   Dodano: 20 marca 2020    Wyświetleń: 1325   Autor: Aneta Stępień

Drodzy Mieszkańcy,

Wiem jak ważne, w tych ostatnich dniach, są dla Państwa sprawdzone informacje na temat sytuacji epidemicznej w powiecie piotrkowskim. Czuję się zobowiązany i na bieżąco będę służył swoją wiedzą na ten temat.


Z nieukrywaną ulgą potwierdzam, że od piotrkowskiego sanepidu otrzymałem dziś (20 marca 2020 r.) o godz.14.00, informację o tym, że wśród mieszkańców ziemi piotrkowskiej nie wykryto zachorowania na COVID-19. Jednakże przymusowej kwarantannie objęto już 132 osoby na terenie powiatu, wśród nich 3 osoby znajdują się w kwarantannie zbiorowej w internacie w Bujnach.

Są to osoby, które nie wykazują objawów zakażenia koronawirusem, ale miały kontakt z osobą zakażoną lub są podejrzewane o ewentualne zakażenie bądź wróciły z zagranicy.

I choć dzięki Państwa postawie i stosowaniu się do apelu #ZostanWdomu Powiat Piotrkowski jest nadal wolny od koronawirusa to w najbliższych dniach jesteśmy przygotowani, że osób objętych kwarantanną domową i zbiorową będzie przybywać. Zwłaszcza, że osoby przebywające za granicą - ku naszemu zadowoleniu – wracają szczęśliwie do swoich domów.

Bardzo Was proszę o przestrzeganie wszystkich poleceń, jakie otrzymaliście w momencie przekraczania granicy. Wasz powrót wiąże się z przymusowym pozostaniem w kwarantannie przez 14 dni. W pierwszej kolejności rekomendowana przez służby jest kwarantanna domowa. Jednakże dla osób, które mają uzasadnioną sytuację rodzinną lub warunki mieszkaniowe, które nie spełniają warunków izolacji - przygotowaliśmy w powiecie 321 miejsc, gdzie będzie można odbyć obowiązek kwarantanny. Do tych miejsc, zlokalizowanych w internatach szkolnych w Bujnach, Czarnocinie, Wolborzu i ośrodku wczasowym w Sulejowie, mogą trafić osoby, tylko i wyłącznie, po wcześniejszym zgłoszeniu swojej sytuacji i skierowaniu piotrkowskiego Sanepidu.

Gorąco apeluję do wszystkich „Kwarantowiczów”: Stosujcie się do wszystkich zaleceń służb medycznych, inspekcji sanepidu i policji.

Ci, którzy są lub trafią do miejsc kwarantanny zbiorowej muszą rygorystycznie przestrzegać najważniejszych zasad:

  • Nie wolno Wam opuszczać miejsca kwarantanny
  • Spotykać się z bliskimi nieobjętymi kwarantanną
  • Utrzymywać odpowiednią odległość pomiędzy „Kwarantowiczami” 1-1,5 m.

Wraz z pracownikami Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, jeśli będzie to konieczne, zadbamy o to, aby dostarczano Wam produkty spożywcze i oczywiście, posiłki. Służby wspierać Was będą pomocą medyczną i psychologiczną.

Dziękuję za każdą odpowiedzialną postawę i zgłaszanie telefonicznie służbom sanitarnym wszelkich niepokojących Państwa sytuacji, o potencjalnych możliwościach kontaktu z zakażonymi osobami. To szczególnie ważne, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie Trybunalskim tel. 44 649 50 63, 605 371 373 lub 661 616 805.

Jak wykazują ostatnie doniesienia kwarantanna jest najbardziej skutecznym środkiem do zapobiegania rozpowszechniania się koronawirusa.

Moi Drodzy,

Przed nami kolejny weekend, w nietypowej dla Nas, rzeczywistości. Proszę o wyjątkową ostrożność i korzystanie z tych nieplanowanych i niecodziennych dni w gronie rodziny i najbliższych, gdy możemy funkcjonować na zwolnionych obrotach. Ale bądźmy spostrzegawczy i przewidujący, zwłaszcza dla tych, którzy teraz mogą liczyć tylko na pomoc ludzi o wrażliwych sercach.

Starosta Powiatu Piotrkowskiego

Piotr Wojtysiak

Podobne artykuły