Koronawirus: Wspieramy służby, a Wy zostańcie w domach

Kategoria: Informacje   Dodano: 25 marca 2020    Wyświetleń: 917   Autor: Aneta Stępień

Wobec powszechnego braku profesjonalnych maseczek dziś do piotrkowskich szpitali samorząd Powiatu Piotrkowskiego przekazał pierwszą partię – 2000 sztuk certyfikowanych maseczek medycznych. Są one niezbędne w wykonywaniu codziennych czynności przez personel medyczny obu placówek.

WHO i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podkreślają, że w pierwszej kolejności maski powinni nosić lekarze i personel medyczny oraz osoby, które przebywają i opiekują się pacjentami zakażonymi bądź tymi, u których podejrzewa się zakażenie. WHO zaleca je także osobom, które kichają, kaszlą i mają objawy infekcji górnych dróg oddechowych.

- Dziś maseczki a jutro dostarczymy piotrkowskim medykom, ratownikom, pielęgniarkom z Izby Przyjęć PCMiD oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w Szpitalu Wojewódzkim także przyłbice oraz okulary ochronne – deklaruje Starosta Piotrkowski Piotr Wojtysiak. - Tylko tak możemy podziękować im wszystkim za heroizm, bo tylko to słowo może opisać w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, ich postawę, gotowość do niesienia pomocy potrzebującym. Mimo, że także im grozi zakażenie koronawirusem, nieustannie trwają przy pacjentach.

Takiego wsparcia w zakresie środków ochrony przed zakażeniem już wkrótce mogą się także spodziewać pozostałe służby – piotrkowskiego sanepidu, straży pożarnej i policji. Powiat Piotrkowski już przeznaczył na ten cel już 200 tysięcy złotych, za które kupuje kombinezony, płyny do dezynfekcji, okulary, rękawice, wspomniane maseczki i przyłbice. Na kolejnej sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego, starosta Wojtysiak będzie wnioskował o kolejne 250 tysięcy złotych, aby tego najpotrzebniejszego sprzętu w tym trudnym czasie nie brakowało.

25 marca 2020 roku kończymy kolejnymi dobrymi informacjami o braku wzrostu wykrytych zakażeń

👉 liczba osób zakażonych w powiecie piotrkowskim – 5

👉 liczba osób poddanych kwarantannie - 210

👉 liczba osób zakażonych w województwie łódzkim - 144

Tak przychylny wynik zawdzięczamy każdy sobie. Dziękujemy za tę widoczną determinację i samodyscyplinę, jaką bez wątpienia jest stosowanie się do wszelkich zaleceń i apelu #zostań w domu.