Koronawirus: Władze samorządowe łączą siły w walce z zagrożeniem

Kategoria: Informacje   Dodano: 23 marca 2020    Wyświetleń: 2556   Autor: Aneta Stępień

Już u 692 osób w Polsce, w tym u 111 w województwie łódzkim, potwierdzono zakażenie koronawirusem. Sytuacja epidemiologiczna jest dynamiczna. Z godziny na godzinę wzrasta liczba zakażonych i poddanych obowiązkowej kwarantannie.

Od soboty w Powiecie Piotrkowskim wykryto 5 takich przypadków u naszych mieszkańców. Ta liczba pozostaje na tę chwilę bez zmian, niestety codziennie wzrasta liczba osób objętych kwarantanną.

Pomimo wielu działań zarówno administracji państwowej, jak ogromnym zaangażowaniu służb, tylko odpowiedzialna postawa mieszkańców może powstrzymać wirusa przed rozprzestrzenianiem. Dlatego chrońcie siebie i innych, pozostając w domach.

Wszystkie służby, inspekcje i straże w naszym powiecie działają na pełnych obrotach. W stałym kontakcie z nimi jest szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Piotr Wojtysiak Starosta Powiatu Piotrkowskiego.

- Bardzo dziękuję im, szczególnie służbom medycznym i sanitarnym, za pełną gotowość do niesienia pomocy w tym trudnym dla Nas wszystkich czasie. Dla wzmocnienia ich działalności uruchomiliśmy rezerwę zarządzania kryzysowego w powiecie w wysokości 200 tysięcy złotych, z przeznaczeniem na zakup środków ochrony osobistej: kombinezonów, maseczek, płynów do dezynfekcji, okularów, rękawic i przyłbic, specjalistycznych masek dla Państwowej Straży Pożarnej i innych niezbędnych środków ochronnych. Na najbliższych sesjach Rady Powiatu będę wnioskował do radnych o uzupełnienie rezerwy kryzysowej o dodatkowe 250 tysięcy złotych, mając na uwadze koszty organizacji kwarantanny zbiorowej i innych wydatków na walkę z koronawirusem. Jednocześnie zleciłem realizację zakupu najpotrzebniejszych rzeczy podległym mi pracownikom Starostwa – zapewnia starosta Wojtysiak.

W zakup niezbędnego sprzętu i wsparcie dla osób, które codziennie poprzez swoją pracę - na pierwszej linii -  narażają się na zakażenie, aktywnie włączyły się wszystkie samorządy gmin ziemi piotrkowskiej oraz miasta Piotrkowa. Z budżetu miasta przeznaczono 100 tysięcy złotych na potrzeby Powiatowego Centrum Matki i dziecka w Piotrkowie Trybunalskim.

- Serdecznie dziękuję burmistrzom, wójtom i prezydentowi miasta za zrozumienie dla powagi sytuacji, z którą przychodzi nam się mierzyć od prawie 3 tygodni. To nasze lokalne wsparcie administracji rządowej w walce z koronawirusem – dodaje starosta.

Na końcu dane na dzień 23 marca 2020 roku

👉liczba osób poddanych kwarantannie - 181
👉liczba osób zakażonych w powiecie piotrkowskim – 5
👉 liczba osób zakażonych w województwie łódzkim – 111

Prosimy Was o pełną mobilizację i oto, co w tym momencie, jest najlepsze, co możecie zrobić – Zostańcie w domu.