Koronawirus: Seniorzy zostańcie w domach - apeluje Przewodnicząca Powiatowej Rady Seniorów

Kategoria: Informacje   Dodano: 30 marca 2020    Wyświetleń: 1890   Autor: Aneta Stępień

Drogi Seniorze - zostań w domu!

Znaleźliśmy się w sytuacji, która jest dla nas nowa, niesie lęk, niepokój i niepewność, kiedy dom stał się dla nas azylem i bezpieczną przystanią. Najważniejsze w tym momencie, to nie dać ponieść się złym emocjom. Wszyscy, bez względu na wiek mamy taki sam problem, jak przeżyć ten trudny okres. Na szczęście Drogi Seniorze nie jesteś sam.


Są instytucje, organizacje a nawet prywatne osoby, które albo z mocy przepisów, albo z dobrej woli Ci pomogą, kiedy będziesz tego potrzebował. Jest jednak warunek, musisz o tę pomoc poprosić. Nie wstydź się ani nie obawiaj, że zrobisz komuś kłopot. Jeżeli jesteś chory lub źle się czujesz – zadzwoń do swojej przychodni. Jeżeli masz potrzebę wykupienia leków, zrobienia zakupów, wyprowadzenia psa lub jeżeli nie umiesz poradzić sobie z emocjami – zadzwoń do wolontariuszy z „Widzialnej Ręki”, w godzinach 8:00-12:00 – 794 522 583.

Pamiętaj jednak, aby nikogo poza domownikami nie wpuszczać do mieszkania. Wszystkie sprawy załatwiaj „bezdotykowo”, najlepiej „na wycieraczce” lub „płocie”, jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym. Pamiętaj również, aby być czujnym, ponieważ szczególnie w takiej trudnej sytuacji znajdą się nieuczciwi ludzie, którzy będą Cię chcieli oszukać. Jeżeli ktoś Ci zaproponuje np. odkażenie mieszkania, poda się za pracownika sanepidu sprzedającego maseczki lub płyn do dezynfekcji, nie otwieraj drzwi i zadzwoń na policję.

Drogi Seniorze!

Zachowaj zimną krew. Nie użalaj się nad sobą. Pomyśl, że inni mogą mieć gorzej, bo leżą w łóżku, nie mogą nawet otworzyć okna, nie mogą wyjść na balkon i wyjrzeć na świat. Jeżeli masz gorszy nastrój zadzwoń do kogoś z rodziny, koleżanki lub kolegi, może oni potrzebują Twojego wsparcia. Rozwiń swoje zainteresowania, na które do tej pory nie miałeś czasu. Czytaj książki, rozwiązuj krzyżówki. Wykonuj prace domowe wymagające wysiłku fizycznego, różne drobne ćwiczenia gimnastyczne, żebyś był w dobrej kondycji, kiedy zakończy się stan epidemii. Odżywiaj się zdrowo, jedz dużo warzyw, owoców i pamiętaj o piciu płynów.

Nie poddawaj się złym nastrojom. Nasz kolega z Rady napisał wiersz, który dedykuje wszystkim Seniorom.

"Koronawirus"

Przyszedł z Wuhan od Chińczyków,
przeszedł Azję i Europę,
nieproszony do Polaków,
późną nocą, wampir dotarł.

Narozrabiał niebywale,
ludzi w domach pozamykał,
szkoły, kina, czy szpitale
w swoich szponach bestia trzyma.

Straszy drań ten, że w koronie,
jego siła, moc, potęga,
trzeba zbója zdzielić w skronie,
by korona na łbie pękła.

Tak jak niegdyś szewc Dratewka,
co to smoka zmógł podstępem,
trzeba bestii wlać kielichów,
spirytusu z dziesięć setek.

Gdy spirytus już wypije,
łeb mu pęknie wraz z koroną,
jak smok ongiś wnet on zginie
i zostawi Polskę wolną.

 

Drogi Seniorze!

Bądź rozsądny i zadbaj o siebie.  Damy radę.

W imieniu Rady Seniorów Powiatu Piotrkowskiego
Przewodnicząca Wanda Amarantidou

Podobne artykuły