Koronawirus: Palenie i używanie tytoniu a COVID-19

Kategoria: Informacje   Dodano: 31 maja 2020    Wyświetleń: 1012   Autor: Aneta Stępień

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Hasło przewodnie tegorocznego dnia to: Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego.

Jak przypomina resort zdrowia, dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale też wiele z nich ma działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Palenie tytoniu jest pojedynczą przyczyną przedwczesnych zgonów z powodu wielu chorób, wśród których są rak płuca, nowotwory głowy i szyi, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca  i udary oraz choroby układu oddechowego (przede wszystkim – przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Palenie i używanie tytoniu a COVID-19

Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych - typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem - podkreśla MZ.  Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.

W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia.

Na terenie Powiatu Piotrkowskiego w dniu 31 maja 2020 roku:

liczba osób obecnie zakażonych w powiecie piotrkowskim – 3

liczba osób wszystkich zakażonych w powiecie piotrkowskim – 26

liczba osób, które wyzdrowiały w powiecie piotrkowskim – 23

liczba osób poddanych kwarantannie - 120

liczba osób zakażonych w województwie łódzkim - 1553

liczba zmarłych wskutek zakażenia koronawirusem w województwie łódzkim - 66

liczba osób, które wyzdrowiały w województwie łódzkim - 1055

Raport na dzień 31 maja 2020 roku, dotyczący liczby osób w kwarantannie, w podziale na poszczególne gminy Ziemi Piotrkowskiej.

✅ Aleksandrów - 0

✅ Czarnocin - 5