Koronawirus: „Odzieżowe” możliwości szkoły w Sulejowie

Kategoria: Informacje   Dodano: 31 marca 2020    Wyświetleń: 999   Autor: Aneta Stępień

Szkoły Powiatu Piotrkowskiego starają się dopasować ofertę edukacyjną do potrzeb lokalnego środowiska. Robią to, analizując potrzeby rynku pracy, ale nie zawsze proponowane kierunki cieszą się takim powodzeniem, jakiego się spodziewano. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sulejowie prowadzi kształcenie nie tylko dla młodzieży, ale i dla dorosłych w formie kwalifikacyjnych kursów zawodowych. W tych trudnych dniach epidemii to właśnie słuchaczki kursu z zakresu technikum przemysłu mody odpowiedziały na apel Wicestarosty Piotrkowskiego, Dariusza Magacza, i zajęły się szyciem maseczek ochronnych na potrzeby lokalnego środowiska.

Kursantki, pod kierunkiem nauczycielki zawodu, uszyły już od zeszłego tygodnia dla potrzeb piotrkowskiej Widzialnej Ręki 645 maseczek. Jeśli uda się pozyskać materiał na kolejne, będą dalej pracować. Oczywiście, ich poziom umiejętności jest znacznie wyższy, ale to nie pora, żeby się tym chwalić. Najważniejsze, żeby w jakiś sposób włączyć się w walkę z epidemią. Ostatnie tygodnie pokazały, że takie zawody jak np. krawiec są niezwykle potrzebne. Firmy odzieżowe i krawieckie przedstawiają dziś produkcję na najbardziej poszukiwane i potrzebne artykuły jak maseczki, kombinezony. Obecna sytuacja potwierdziła, że umiejętności kroju i szycia mogą być niezwykle przydatne. Dyrektor Zespołu Szkół CKU w Sulejowie, Stanisław Ból,  liczy, że proponowane kursy dla dorosłych (Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych, Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych) będą się cieszyć większym powodzeniem. Tym bardziej, że szkoła będzie realizowała projekt, w którym pracownie odzieżowe i krawieckie zostaną doposażone w nowoczesne maszyny. Zaplanowano wydać na ten cel ponad 200 tysięcy złotych. Zakupy rozpoczną się jak tylko umowa z Urzędem Marszałkowskim wejdzie w życie.  Nabór na kursy nie jest uzależniony od roku szkolnego, tylko od zebrania odpowiednio licznej grupy, dlatego szkoła przyjmuje podania w trybie ciągłym. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej placówki www.zsckuwsulejowie.pl.