Dzień Walki z Rakiem Piersi

Kategoria: Informacje   Dodano: 15 października 2020    Wyświetleń: 55   Autor: Aneta Stępień

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Przy wczesnym wykryciu choroby jest duża szansa na całkowite wyleczenie. Pomogą w tym specjaliści Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. Wykryty w zaawansowanym stadium rak piersi może być jednak nieuleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i edukowanie już od najmłodszych lat. Na 2021 rok Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim planuje kilka imprez z cyklu "Nordic Walking" pod  hasłem „Wykiwaj Raka”. W tym roku niestety w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju podjęta została decyzja o odwołaniu wydarzeń.

Jednak to właśnie dziś pragniemy przypomnieć, że głównym celem wprowadzenia Dnia Walki z Rakiem Piersi jest uświadamianie ludziom jak ważna jest profilaktyka, samobadanie oraz korzystanie z usług specjalistów. Ważne jest również ukazanie czynników ryzyka oraz pierwszych objawów choroby.

To dzień, w którym okazuje się wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom, które także toczą ciężką batalię o życie swoich najbliższych. Znakiem solidarności jest zakładana tego dnia różowa wstążka. Należy pamiętać, że Rak Piersi nie dotyczy tylko kobiet.

Na tę chorobę zapadają również mężczyźni. Nowotwory piersi są największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych, są również narastającym problemem w krajach rozwijających się.

Oczywiście zachęcamy do korzystania ze wsparcia specjalistów, ale należy pamiętać, że z dostępnych powszechnie statystyk wynika, iż ponad 90% nowotworów piersi jest wykrywanych przez kobiety w trakcie samobadania. Dlatego nawet jeśli w codziennym pośpiechu trudno nam znaleźć czas na regularną wizytę w gabinecie lekarskim, pamiętajmy chociaż o wykonywaniu samobadania.