Drugi powiatowy inkubator otwarto w Czarnocinie

Kategoria: Informacje   Dodano: 14 września 2023    Wyświetleń: 362   Autor: Aneta Stępień

Młodzież podczas pokazu kulinarnego

Wytwarzanie soków, przetworów, wypiek chleba i cukierniczych specjałów będzie zdecydowanie łatwiejsze dzięki otwarciu kolejnego powiatowego inkubatora. Utworzono go niemal od podstaw, bo wykorzystując dawną wozownię, na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czarnocinie. Budynek został odnowiony z zewnątrz, a wewnątrz powstały odpowiednie pomieszczenia, wyposażone w potrzebny do przygotowania oczekiwanego produktu końcowego profesjonalny sprzęt. Inkubator posiada m.in: piec konwekcyjno-parowy, mikser planetarny krajalnicę, prasę do owoców, garnek do pasteryzacji, sokowirówkę czy sokownik. Mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, a także pozostali mieszkańcy Ziemi Piotrkowskiej.

Oficjalnego otwarcia obiektu dokonał Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Bernardem Matyszewskim oraz Wicestarostą Dariuszem Magaczem. Inkubator mogli obejrzeć także zaproszeni goście: radni wojewódzcy, powiatowi, władze Gminy Czarnocin, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz społeczność szkolna na czele z dyrektorem Maciejem Stachaczykiem. Wydarzeniu towarzyszył pokaz kulinarny przygotowany przez młodzież z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Czarnocina pod czujnym okiem Artura Nijakowskiego z firmy ANio.

Inwestycja kosztowała prawie 1,2 mln złotych z czego ponad pół miliona złotych samorząd powiatowy pozyskał z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dodajmy, że Powiat Piotrkowski, w 2020 roku, uruchomił w Wolborzu Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej.