Zakończenie realizacji projektu „Aktywnie! Praktycznie! Z Pasją!”
Kategoria: Edukacja Dodano: 22 czerwca 2023 Wyświetleń: 448 Autor: Aneta Stępień
Dobiega końca projekt „Aktywnie! Praktycznie! Z Pasją!” realizowany przez Fundację PZU i Stowarzyszenie Na Rzecz Szkoły w Proszeniu w ramach programu „Z Fundacją PZU po lekcjach”. 7-miesięczny projekt obfitował w ciekawe propozycje zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat z terenu gminy Wolbórz i pozostałych gmin Powiatu Piotrkowskiego. Każdy z zainteresowanych mógł wziąć udział w 4 oferowanych aktywnościach, tj. zajęciach politechnicznych z zakresu budowy modeli latających; zajęciach sportowych z tenisa ziemnego i gimnastyki artystycznej; zajęciach ekologiczno-prozdrowotnych oraz wyjeździe edukacyjnym do Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy.
Beneficjenci poszczególnych działań mieli przede wszystkim możliwość aktywnie spędzić czas wolny, pogłębić swoją wiedzę teoretyczno-praktyczną na temat modeli latających, różnorodnych warzyw i ziół, tworząc własne wyjątkowe samoloty czy projektując własnoręcznie przyszkolny warzywniak i zielnik. Zgłębili tajniki przygotowywania zdrowych potraw, przekąsek i napojów w czasie zajęć kulinarnych. Uczestniczyli w Otwartych Mistrzostwach Aeroklubu Częstochowskiego modeli latających w Rędzinach konkurując z innymi miłośnikami tego sportu. Sporo emocji towarzyszyło dzieciom także podczas rywalizacji kulinarnych – na zasadach znanego programu MasterChef. Zajęcia czysto sportowe, czyli tenis ziemny i gimnastyka pozwoliły na wypracowanie większej sprawności fizycznej swojego ciała, budowania wytrzymałości i konsekwencji w dążeniu do celu. Dały możliwość pozytywnego rozładowania energii i przezwyciężenia swoich słabości. Wszystkie te umiejętności z pewnością zaowocują w życiu tych młodych ludzi. Dodatkowym atutem każdych zajęć było kształtowanie umiejętności społecznych, współpracy w grupie, otwarcie na nowych ludzi i zyskanie nowych znajomości.
Wyjazd edukacyjny do Kołobrzegu i Ogrodów Hortulus połączył w sobie wartości edukacyjne, krajoznawcze i wychowawcze. Był doskonałą okazją do poznania niesamowitego i jedynego w swoim rodzaju miejsca w Polsce oraz możliwością oderwania od codziennych obowiązków szkolnych i domowych.
Cele bezpośrednie projektu, czyli zwiększenie dostępu do innowacyjnych form zajęć pozalekcyjnych wyrównujących szanse społeczne dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i miejscowości do 30. tyś. mieszkańców, rozwijanie ich kreatywności, zdolności i pasji oraz poprawa standardów nauczania i praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy zostały w pełni osiągnięte.