Początek roku szkolnego w okresie pandemii

Kategoria: Edukacja   Dodano: 01 września 2020    Wyświetleń: 932   Autor: Aneta Stępień

Po półrocznej przerwie wreszcie pierwszy dzwonek usłyszeli uczniowie szkół powiatowych. Rok szkolny 2020/2021 rozpoczyna 1260 słuchaczy (w tym 200 pierwszoklasistów) i 160 nauczycieli. 1 września był  nietypowy. Ma na to wpływ pandemia. Wszystkie placówki oświatowe Powiatu Piotrkowskiego postarały się przygotować najlepiej jak mogły. Skorzystały z propozycji różnorodnych instytucji oraz programów i zabezpieczyły środki dezynfekujące dla młodzieży i pracowników. W każdej szkole wyznaczono po dwie osoby do kontaktu z Sanepidem na wypadek pojawienia się zakażenia, a także wydzielono pomieszczenie na izolatorium. Rozpoczęcie roku szkolnego szkoły  zorganizowały na boiskach, w systemie rotacyjnym (różne godziny dla poszczególnych klas). Jednak ZSP CKU w Szydłowie zrezygnował ze wspólnej uroczystości, uczniowie udali się wprost do wyznaczonych sal na spotkania z wychowawcami.

We wszystkich placówkach oświatowych zostały opracowane procedury dotyczące funkcjonowania w okresie pandemii zgodne z wytycznymi MEN. Rozwiązania są różne, na przykład w ZS CKU w Sulejowie, który ma odpowiednie warunki,  lekcje dla jednej klasy będą odbywać się w jednej sali danego dnia. Uczniowie nie będą się przemieszczać.  Po zakończeniu zajęć pomieszczenie będzie wietrzone i dezynfekowane. ZS CKU w Czarnocinie zaopatrzył się w sześćset sztuk maseczek i dwadzieścia przyłbic, które będą wykorzystane zarówno przez uczniów jak i pracowników. Zatem środków ochrony nie braknie.

W tej chwili nie planuje się nauki online, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, szkoły powiatowe, jak zwykle, staną na wysokości zadania.