Łódzka młodzież wzmacnia dobrostan psychiczny w pandemii

Kategoria: Edukacja   Dodano: 08 września 2021    Wyświetleń: 278   Autor: Aneta Stępień

Działanie społeczne może wpłynąć na dobrostan młodzieży – dowodzą badania organizatorów olimpiady Zwolnieni z Teorii, którzy od 13 do 24 września będą rozmawiać z uczniami w ponad 500 szkołach z 100 miast w całej Polsce, aby pokazać, jak mogą realizować własne akcje społeczne bezpiecznie w tym roku szkolnym. W ciągu tych dni spotkają się z uczniami szkół średnich w województwie łódzkim. Będą ich przekonywać do zrealizowania własnego projektu społecznego, dzięki któremu młodzi ludzie zdobędą niezbędne w przyszłości kompetencje oraz pozytywnie wpłyną na swoje otoczenie.

Zwolnieni z Teorii to największa olimpiada szkolna w Polsce, w której udział każdego roku bierze kilkanaście tysięcy uczniów. Jej uczestnicy dobierają się w kilkuosobowe zespoły, wymyślają pomysł na własny projekt społeczny, który w pozytywny sposób wpływa na ich odbiorców. Następnie przy wsparciu mentora/ki oraz dedykowanej platformy, na której otrzymują praktyczne wskazówki prowadzące krok po kroku przez realizację projektu, wprowadzają go w życie. Każdy uczestnik, który ukończy swój projekt, odbiera międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami stworzony z Project Management Institute ATP. To prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, a Fundacja Zwolnieni z Teorii jest jedną z pięciu organizacji w Polsce, która posiada certyfikat niezbędny do nauczania zarządzania projektami i jako jedyna robi to całkowicie pro bono.

Do tej pory udział w olimpiadzie wzięło 70 000 młodych ludzi. W sumie zrealizowali ponad 3500 projektów społecznych, które pozytywnie wpłynęły na ich najbliższe otoczenie, osiedle, miasto czy na środowisko lub zwierzęta. W sumie beneficjentami ich projektów zostało już ponad 15 milionów Polaków. Aby wziąć udział w olimpiadzie wystarczy zebrać co najmniej 2-osobowy zespół i zalogować się na platformie www.zwolnienizteorii.pl. Najlepsze ukończone projekty będą mogły powalczyć podczas wielkiego finału, który odbędzie się pod koniec roku szkolnego, m.in. o nagrodę „Złotego Wilka”. Szkoły, które zainspirują młodych do wzięcia udziału w olimpiadzie zostaną docenione w Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii. Nagrody dla najlepszych projektów wręczane są przez najwyższe władze państwowe oraz przedstawicieli największych firm w naszym kraju. Aby dowiedzieć się więcej o olimpiadzie, warto ugościć ambasadorów w swojej szkole lub przyjść na spotkania informacyjne, które będą odbywać się w godzinach pozalekcyjnych w większości miast na Trasie Zwolnionych z Teorii.

Planowany harmonogram spotkań w ramach trasy ogólnopolskiej Zwolnionych z Teorii w woj. łódzkim:

15.09 środa: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów